Co musisz wiedzieć o zabiegu trymowania psa?

Trymowanie psiej sierści to zabieg, z którego istnienia czy przebiegu wielu właścicieli czworonogów nie zdaje sobie sprawy. Wszystko to dlatego, że jest on niezbędny tylko dla niektórych ras. Co trzeba wiedzieć o trymowaniu psa?

Trymowanie psów szorstkowłosych

Trymowanie to zabieg usuwania martwej sierści, wykonywany przez profesjonalnego, psiego fryzjera. U większości czworonogów martwa sierść wypada sama, najczęściej w trakcie procesu szczotkowania lub kąpieli. Jednak psy szorstkowłose, takie jak sznaucery, teriery i jamniki szorstkowłose mają problem z samoistnym pozbywaniem się martwej sierści. Przez nadmiar obumarłego owłosienia sierść psa wygląda nieestetycznie, zaczyna się plątać i wygląda na ogólnie niezadbaną. Mogą pojawiać się również problemy skórne – martwe włosie utrudnia wentylację skóry i porost nowej sierści. Pies zaczyna się drapać, co prowadzi do powstawania podrażnień, a w skrajnych przypadkach nawet poważnych ran.

To, co trzeba wiedzieć o trymowaniu psa, to przede wszystkim fakt, iż prawidłowo wykonywany zabieg jest bezbolesny i przebiega bezstresowo. Informacje na temat bolesności trymowania to często przekazywanych przez właścicieli mit. Trzeba natomiast pamiętać, że w przypadku psów szorstkowłosych trymowanie jest zabiegiem koniecznym do utrzymania sierści i skóry w dobrej kondycji. Różnica w wyglądzie psa po trymowaniu potrafi być zaskakująca. Ten zabieg kosmetyczny jest wykonywany przez większość psich fryzjerów, specjalizujących się w pielęgnacji ras szorstkowłosych.